Blog Awist

Nowości z życia firmy aktualności technologiczne
NASZYM OKIEM... O ŚWIATŁOWODZIE

Czym jest światłowód?

Definicja

Najprościej mówiąc, to kabel zawierający włókna szklane, które prowadzą impulsy światła.

Rodzaje kabli światłowodowych

Kable światłowodowe, jakie firma Awist wykorzystuje w swoich sieciach, zawierają od 4 do 48, a nawet i do 72 włókien.

Mimo że są to kable o średnicy od 4,8 mm do 19,6 mm, są bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne, zarówno atmosferyczne jak i mechaniczne.

Co może wywołać awarię kabla światłowodowego?

Przyczyny awarii

Na przykład jego bezpośrednie zerwanie przez sprzęt budowlany lub inne większe pojazdy drogowe. Światłowód jest też bezbronny w kontakcie z gryzoniami i pupilami domowymi naszych Abonenta :)

Dlaczego usunięcie awarii kabla światłowodowego tak długo trwa?

Procedura usuwania awarii

Sama wymiana odcinka zerwanego kabla jest dość prosta i w całej procedurze usunięcia awarii trwa najkrócej. Pozostaje jednak jeszcze kwestia połączenia wymienionego odcinka z resztą infrastruktury. Włókna kabla światłowodowego łączy się jeden do jednego za pomocą spawu wykonywanego spawarką światłowodową, tak więc połączenie kabla zawierającego dwanaście włókien wymaga zespawania dwunastu żył po dwóch stronach zerwanego kabla i trwa około 2,5 godziny. Najczęściej zerwaniu ulegają kable magistralne (zawierające 48 włókien) zawieszone na podbudowie słupowej sieci energetycznych lub telekomunikacyjnych.

Mamy nadzieję, że przy ewentualnej awarii kabla światłowodowego spojrzycie Państwo na nas bardziej wyrozumiałym okiem :)