Blog Awist

Nowości z życia firmy aktualności technologiczne
NASZYM OKIEM... O ŚWIATŁOWODZIE

Czym jest światłowód?

Najprościej mówiąc, to kabel zawierający włókna szklane które prowadzą impulsy światła. Kable światłowodowe, jakie firma Awist wykorzystuje w swoich sieciach, zawierają od 4 do 48 a nawet i do 72 włókien. Mimo, iż są to kable o średnicy od 4,8 mm do 19,6 mm są bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrze, zarówno atmosferyczne jak i mechaniczne. Każdy kabel światłowodowy zawiera wzmocnienie wewnętrzne w postaci włókien aramidowych bądź wzmacniających konstrukcję prętów FRP, powłoki wzmacniającej lub linki nośnej. Często Abonenci mają wątpliwości co do trwałości i wytrzymałości kabli o tak małej średnicy, jednak instalacja FTTH kabla napowietrznego jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne, a ze względu na niewielką masę własną kabla umożliwia montaż na dużych rozpiętościach. Niewątpliwie jedną z największych zalet tego typu kabla jest jego dielektryczność, która nie pozwala ładunkom elektrycznym przemieszczać się po kablu, co skutecznie  chroni instalację przez różnego typu wyładowaniami. Kable klienckie, jakie firma Awist instaluje w domach swoich Abonentów, są też niezwykle elastyczne i często zagięcie kabla lub przytrzaśniecie np. meblami nie powoduje jego uszkodzenia a jedynie podwyższa tłumienie sygnału.

Co może wywołać awarię kabla światłowodowego?

Na przykład jego bezpośrednie zerwanie przez sprzęt budowlany lub inne większe pojazdy drogowe. Światłowód jest też bezbronny w kontakcie z gryzoniami i pupilami domowymi naszych Abonentów :) Dlaczego usuniecie awarii kabla światłowodowego tak długo trwa? Sama wymiana odcinka zerwanego kabla jest dość prosta i w całej procedurze usunięcia awarii trwa najkrócej. Pozostaje jednak jeszcze kwestia połączenia wymienionego odcinka z resztą infrastruktury. Włókna kabla światłowodowego łączy się jeden do jednego za pomocą spawu wykonywanego spawarką światłowodową, tak więc połączenie kabla zawierającego dwanaście włókien wymaga zespawania dwunastu żył po dwóch stronach zerwanego kabla i trwa około 2,5 godziny. Najczęściej zerwaniu ulegają kable magistralne (zawierające 48 włókien) zawieszone na podbudowie słupowej sieci energetycznych lub telekomunikacyjnych.

Mamy nadzieję, ze przy ewentualnej awarii kabla światłowodowego spojrzycie Państwo na nas bardziej wyrozumiałym okiem :)